Minulý rok ma prekvapili štatistiky Eurostatu o priepastnom rozdiely v odmeňovaní žien a mužov za prácu. Ak ste žena a žijete a pracujete na Slovensku, vo všeobecnosti platí, že zarábate o 19 % menej než muži. Rodová rovnosť v odmeňovaní neplatí ani na rovnakých pracovných pozíciách, na ktorých podľa portálu Platy.sk, zarábajú ženy o 9 % menej.
Z prieskumov ďalej vyplýva, že hlavnými dôvodmi nižšieho finančného odmeňovania žien sú jednak systémové príčiny (dosiahnutý typ vzdelania, výber odboru a profesie, kariérne pauzy atď.), ale taktiež osobnostné dispozície: nízka asertivita žien pri dohadovaní výšky platu, nízka sebadôvera a fakt, že ženy si jednoducho pýtajú menej peňazí než muži, neiniciujú rozhovory o finančnom hodnotení tak často ako muži (skôr sa im vyhýbajú), a majú o 15 % nižšie platové očakávania.
Ako transformačná koučka sa zaoberám skrytou rovinou problémov a podvedomými finančnými blokmi, ktoré v konečnom dôsledku určujú nielen váš príjem, ale aj úroveň úspor, dlhov a schopnosť manažovať financie. Tieto bloky majú všetkým prestupujúci, invazívny charakter a v podstate blokujú vašu vnútornú silu (sebavedomie, odvahu, sebavyjadrenie, a charizmu). A to negatívne vplýva nielen na vašu finančnú situáciu, ale aj na vašu schopnosť ju zmeniť.
Pri čítaní vyššie spomenutých štatistík som sa začala zamýšľať nad otázkou, že prečo to v dnešnej dobe, my ako ženy a my ako spoločnosť, akceptujeme? Na vysvetlenie použijem metaforu peňazí ako MOCI .
Najzákladnejšia pra-príčina nižšieho finančného ohodnotenia žien JE VZŤAH ŽIEN A ICH POSTOJ K FINANCIÁM, respektíve k MOCI.
Mnohé ženy majú voči financiám negatívny vzťah, finančnú nezávislosť a finančný úspech preto nepovažujú za dôležitý. O svet financií sa veľmi nezaujímajú, je považovaný za mužskú doménu. Ako ženy zato platíme veľkú daň – platíme stratou sily a moci.
Existuje totižto spojenie medzi Financiami a Mocou. Pretože peniaze, na povrchu predstavujú univerzálne výmenné médium, pre nás bežne eurá, ale pod povrchom sú symbolom a nástrojom MOCI.
Z pohľadu žien, náš prístup k moci a nie náhodne aj prístup k financiám bol po stáročia obmedzovaný a nikdy, ani dnes, sa netešil veľkej podpory zo strany spoločnosti, v ktorej moc bola, a je v rukách výlučne alebo prevažne, mužov.
Moc a financie dlhé roky slúžili ako nástroj nášho útlaku, ohrozenia či manipulácie.
Je to práve NEGATÍVNY VZŤAH K FINANCIÁM A MOCI, ktorý najviac obmedzuje naše financie a moc nad naším životom.
Negatívny vzťah žien k moci a financiám má dva hlavné zdroje:
Barbara Stanny (odborníčka na finančný úspech žien), hovorí, že: „Finančné problémy žien majú len veľmi málo spoločné s financiami ako takými. Zato majú veľa spoločné so STRACHOM a rozpoltenosťou ohľadne MOCI, respektíve s tým, s čím si MOC spájajú.“
Keď sa pozrieme na financie, ako na symbol MOCI, objavíme skryté podvedomé príčiny toho, prečo nie sme dostatočne asertívne pri pracovných pohovoroch a jednaní o finančnom ohodnotení, prečo sa nedokážeme finančne adekvátne ohodnotiť a stáť si otvorene za cenou svojej práce, prečo máme nízke sebavedomie, prečo nie sme priebojnejšie, prečo si menej veríme atď.
Ako som spomínala vyššie, naša sila a moc v spoločnosti bola v minulosti po stáročia obmedzovaná. Nemohli sme pracovať, zarábať, vlastniť majetky, a keď sme pracovať mohli, naše možnosti boli striktne limitované na určité povolania a naše finančné ohodnotenie v porovnaní s mužmi bolo vždy nižšie, boli sme považované za menej schopné a menej inteligentné. Naše práva boli obmedzované a náš prístup k moci bol neprípustný.
Moc si teda ženy odjakživa spájali s útlakom, ohrozením, obmedzením, s niečím pre nich hriešnym, niečím čo nie je „pre nich“, s niečím o čo sa vôbec nemajú usilovať, lebo im to neprináleží. Nie je náhoda a je to dôležité zdôrazniť, že postoj žien k financiám kopíroval ich postoj k moci.
Financie predstavovali zdroj útlaku, ohrozenia, obmedzenia (existenčná závislosť na otcovi – patriarchovi rodiny, neskôr manželovi), peniaze boli vykresľované ako hriešne, a ženská cesta k nim sa nikdy netešila priazni mužov. Znamenala totiž ženskú nezávislosť, emancipáciu a zmenu dynamiky manželstiev, partnerstiev a pomerov v celej spoločnosti.
Dodnes si ako ženy nesieme pozostatky z týchto časov, ktoré sme síce nevyhnutne priamo nezažili, ale ktorých „lekcie“ máme ukotvené v našom kolektívnom ženskom vedomí. Dostávajú sa do nášho podvedomia prostredníctvom výchovy, spoločenských noriem, tradícii a úplne kľúčového faktoru – vášho rodinného finanného modelu.
Najväčší vplyv na výšku vášho príjmu a na schopnosť manažovať financie má váš RODINNÝ FINANČNÝ MODEL (RODINNÝ VZOREC).
Ten obsahuje najsilnejší zdroj naprogramovaných presvedčení a právd ohľadom financií a vašej moci. Predstavuje určitú vám špecifickú šablónu, podľa ktorej vytvárate svoju finančnú realitu, pocity a presvedčenia, ktoré máte ohľadom financií. Rodinný vzorec je kľúčový podvedomý program, ktorý je nutné preskúmať, identifikovať a neutralizovať jeho vplyv v tých oblastiach nášho života, v ktorých nám neprospieva a kde nás limituje.
Druhým zdrojom podvedomých ženských blokov voči moci sú emočné zranenie z vašej minulosti, ktoré priamo oslabili vašu VNÚTORNÚ SILU a ktoré nemáte spracované.
Sú to udalosti, po ktorých ste si prestali veriť. Prestali ste dôverovať sebe a/alebo okoliu. Stali ste sa menej aktívnymi alebo až príliš aktívnymi, menej kreatívnymi, menej nápaditými. Uzamkli ste sa v ulite alebo ste si nasadili masku pohody („všetko je ok, nič sa nedeje“) a pochodujete, ako správny vojak ďalej bez toho, aby sme si ošetrili rany. Cez tie rany však strácate vnútornú silu a prichádzate o financie. Chýba vám energia, nadšenie, motivácia.
Najsilnejšie emočné zranenia, ktoré majú obrovský vplyv na sebavedomie, sebahodnotu a financieby som mohla zhrnúť do 2 kategórií:
Predstavuje zlé finančné rozhodnutie, alebo skúsenosť, pri ktorej ste prišli o peniaze a táto skúsenosť sa dodnes prejavuje vo vašich financiách. Taktiež natrvalo poznačila vaše sebavedomie. Od toho momentu, vaše financie už nikdy neboli v stave ako predtým (najmä úspory, alebo ste nadobudli dlhy, ktorých sa neviete zbaviť.) Prestali ste si veriť, prestali ste veriť ľuďom, svetu a pod.
Sú to situácie ako:
– rozvodové konanie, pri ktorom ste prišli o peniaze, majetok alebo nemôžete vymôcť čo vám a vášmu dieťaťu/deťom právom patrí. Z tohto boja sa stali toxické peniaze, ktoré sa stali zdrojom straty vašej sily, moci, sebavedomia či dôstojnosti.
– boli ste podvedení – dôverovali ste niekomu, inštitúcii, firme a tí vás podviedli
– krach firmy či vlastného biznisu
– Zrada obchodného partnera, rodinného príslušníka
– náhla strata zamestnania
– stali ste sa obeťou krádeže
– bankrot
2. STRACH Z NEÚSPECHU
Skutočným dôvodom strachu z neúspechu je negatívny zdroj energie v podobe hanby, vnútorných pochybností , ktoré vznikli na základe neúspechov, zlyhaní v minulosti. Sú to udalosti, pri ktorých
V transformačnom koučingu a mojich online programoch vediem klientky cez špeciálne transformačné procesy, pri ktorých eliminujeme tieto dva obrovské zdroje negatívnej energie a blokov v ich podvedomí. Výsledkom je naštartovaná vášeň, energia, vízia, a obnovenie sebadôvery. Dá sa to!
Ak sa chcete dozvedieť viac o téme podvedomých finančných blokov a AKO ich odstrániť, prihláste sa na môj webinár:
3 Piliere bohatstva: Ako si vytvoriť udržateľnú finančnú prosperitu a bohatstvo v našich životoch.