Neexistuje jeden tip ako sa stať šampiónom

LÍDERSKÁ rada nad zlato #3

Dnes to bude trošku z iného uhla. Na konci vám odhalím jeden z najsilnejších mýtov o líderstve!

Tenis: Roland Garos. Môj obľúbený tenista Rafael Nadal. 19 Grandslamových titulov. Ďalší zápas ako po masle. Po výhre, rozhovor. Novinárska otázka: „Môžeš nám povedať jeden tip ako sa stať šampiónom?“

A slová Rafu sú dnešná

LÍDERSKÁ rada nad zlato #3

„Neexistuje jeden tip ako sa stať šampiónom. [Úsmev.] Je mnoho vecí, ktoré musíte robiť výborne. Musíte mať zápal pre to čo robíte a obklopiť sa správnymi ľuďmi, ktorí z vás dokážu každý deň vydolovať to najlepšie.“

Mám rada čítať autobiografie a rozhovory s úspešnými športovcami. Patria do jedinečnej kategórií ľudí, ktorí hlboko rozumejú tomu, čo všetko ÚSPECH obnáša.

A zároveň až priveľmi dobre vedia, že PREHRA, NEDOKONALÝ VÝKON a NENAPLNENÉ OČAKÁVANIA sú súčasťou cesty!

Vedia neskutočne efektívne manažovať svoje SKLAMANIA. Mentálne. Emočne. Fyzicky. Vedia, že kľúčom je nevzdávať sa. Vydržať. Bojovať sám so sebou. Analyzovať chyby a poučiť sa z nich.

Oproti ním, sme my nešportovci často úplne nezrelí. V PODNIKANÍ za to platíme obrovskú CENU.

  • Často sa vzdávame po počiatočnom neúspechu. Odradí nás to!
  • Po prvej prehre sme mentálne odpálení. Prestávame si veriť. Veriť v naše schopnosti. A to nehovorím, čo s nami spravia 3 prehry v rade!
  • Nemáme vybudovaný sval sebareflexie – pozerať sa dozadu, analyzovať priebeh „zápasu“ a vidieť jasne naše chyby a poučiť sa z nich. My radšej tie chyby nevidíme. A keď nás na nejakú niekto upozorní, ideme hneď do „obrany“. Bránime sa, nevieme brať kritiku a spätnú väzbu. Nie sme vôbec trénovateľní.
  • A predovšetkým nemáme „trénera“, svoj tím. Nemáme okolo seba „správnych ľudí“, ktorí z nás dokážu každý deň vydolovať to najlepšie.

Ak by mal Rafa po každej loptičke v sieti hádzať raketou o zem a flintu do žita, šampiónon by sa nikdy nestal. Ak by mal po každej prehre “zatvárať krám” a končiť s tým, pretože “to nejde” a „nemám na to“ a „bola chyba prihlásiť sa na turnaj“, nebol by z neho jeden z najväčších tenistov bojovníkov.

Ak by nemal okolo seba ľudí, ktorí ho tlačia na vrchol a sú experti v svojom obore, a nepočúval by ich, nikdy by nebol taký úspešný.

Keď sa pozriem na seba a na svoj život, na môj úspech, vstúpenie do role líderky, a obdobie pred ním, mala som presne všetky 3 kľúčové ingrediencie ala Rafa!

1. Nie je to len jedna vec, ktorú som sa musela naučiť robiť výborne. Čo je v mojom prípade koučing. Ale musela som sa stať online marketérkou. Copywriterkou. Funneláčkou. Líderkou svojho biznisu. A všetky tieto veci som sa musela naučiť robiť „výborne“.

2. Mala som a mám neuhasiteľný zápal, nadšenie, vášeň pre to, čo robím. Je to môj životný zámer, moja misia, moje sebavyjadrenie, moje hobby, moja práca. Milujem to, čo robím. Bez toho si môj život neviem predstaviť.

3. Mám svojich koučov a mentorov! Ľudí, ktorí zo mňa dokážu každý deň vydolovať to najlepšie. Ktorí vo mňa veria! Ktorí ma vedia naviesť,  poukázať na chyby, zanalyzovať „zápas“ a upraviť stratégiu na ten ďalší.

Bez toho to naozaj nejde.

Nikto nedosiahne vrchol sám. Len s jednou vecou, ktorú dokáže. Bez podporného tímu.

Jeden z najsilnejších mýtov o líderstve je presne tento:

Líder je vlk samotár.

Nebuď na tvoju cestu sama. Mám pre teba 2 úžasné zdroje:

1. Prečítaj si môj prémiový článok Prebuď Líderku v tebe – Ako si vybudovať sebadôveru a identitu LÍDERKY.

2. Pridaj sa do mojej FB skupiny Líderka v tebe, ktorá je ZDARMA. Skupina je určená aktívnym, vedomým ženám, ktoré túžia naplniť ich potenciál a stať sa sebavedomými líderkami vo svojom živote, biznise a rodine. Ak chceš prebudiť líderku v tebe, spojiť sa s tvojou vnútornou silou, autenticitou a životným zámerom, táto skupina je pre teba.

Ak sa ti článok páčil, daj mi „like“ alebo zdieľaj na Facebooku. :). Ďakujem.