fbpx

Čo sme si nikdy v sebe nedovolili nájsť alebo „Kto sa hľadá, ten sa nájde.“

Líderská RADA nad zlato #4

Sobota ráno. Vcelku zamračená. Ani môj buldoček nechce von. Mám však pre vás jednu jasnú líderskú radu. Myslím si, že úplne podceňovanú a málo známu.

Chápem prečo. Je to síce jednoduchá, ale vôbec nie ľahká úloha. Veľmi veľa z nás líderiek sa presne tejto téme najviac vyhýba. Máme v tom najväčšie medzery. Snažíme sa ich vyplniť technikami a stratégiami – ako na ľudí, ako ich motivovať, ako ich viesť…

Líderstvo nie je o technike alebo o stratégii presvedčovania. James Kouzes:

LÍDERSKÁ rada nad zlato #4

„Všetky techniky a nástroje, ktoré sú popísané na stránkach kníh o manažmente a líderstve nie sú náhradou za to KTO a KÝM si.“

Chceme vedieť ako v dobrom ovplyvniť druhých, aby nás nasledovali, aby nám verili a často samé nevieme, čo je na nás hodné nasledovania. Nepoznáme sa.

A pravdu povediac sa toho bojíme. Máme strach, že objavíme, že nie sme „DOSŤ DOBRÉ“. Chcem vám týmto článkom povedať, že je to ten najväčší MÝTUS, s ktorým som sa stretla! Mýtus, ktorý drží tak veľa žien späť! Pretože nám zabraňuje spoznávať našu PODSTATU. NAŠU JEDINEČNOSŤ. NAŠE TALENTY.

Určite poznáte staré porekadlo a múdrosť, ktorá platí:

KTO HĽADÁ, TEN NÁJDE.

A nie nenájde! 😊.

Ja viem, často to je:

  • v nás úplne ubité
  • zahrabané pod nánosmi „bordelu“
  • je to možno niečo tak ambiciózne, že by sme odprisahali, že to tam nie je a ani nikdy nebolo

Ale garantujem vám, že JE to tam!!! Možno nie v takej miere, akú by sme chceli…možno to nemáme úplne vycibrené… je na čom pracovať…  ale JE TO TAM. Často platí:

Len sme si to nikdy NEDOVOLILI nájsť.

Preto, prvým krokom ako sa stať skvelou líderkou je pravidelne tráviť čas v sebareflexii a spoznávania samej seba. Aby sme vedeli KTO a KÝM SME. Kto sa hľadá, ten sa nájde!

Tu je séria KĽÚČOVÝCH otázok, ktoré vám poslúžia na začiatok. Založte si nejaký zápisník, ponorte sa do seba a stretnite sa samé so sebou.

1. PREČO som a chcem byť líderkou?

Máte jasne definované svoje PREČO? Ak nie, je to prvý kameň úrazu. Naše PREČO (niečo robíme) predchádza AKO a ČO (robíme). Pozrite si skvelú prednášku od Simona Sineka „Ako skvelí lídri inšpirujú k činu“ na TEDe. Dajú sa vybrať aj slovenské titulky.

2. Čo ma robí DÔVERYHODNOU?

Dôveryhodnosť je pri líderstve kľúčová vlastnosť. Ide o našu kredibilitu a našu schopnosť vytvárať vzťahy založené na dôvere. Akým spôsobom to robíte?

3. Mám schopnosť INŠPIROVAŤ druhých? Akým spôsobom to zvyčajne robím?

Zamyslite sa, kedy ste naposledy inšpirovali druhých a malo to naozaj efekt.

Ako ste to urobili? Čo ste cítili, vyžarovali, hovorili, ako ste to spravili?

4. Aké sú moje 3 hlavné presvedčenia, ako by sa malo s ľuďmi ZAOBCHÁDZAŤ?

Napíšte 3 konkrétne presvedčenia a dôvody prečo sú pre vás kľúčové.

5. Za aké moje vlastnosti a SCHOPNOSTI si ma ľudia naozaj vážia?

Akú spätnú väzbu dostávate? Pýtate si ju vôbec? Napíšte 3 veci, za ktoré si vás ľudia najviac vážia.

6. Uznávam týchto 3 LÍDROV/ LÍDERKY, sú mojimi vzormi a toto sú dôvody prečo.

Mať vzory v líderstve je veľmi dôležité. Ich sledovaním a odpozorovaním sa učíme:

  • Pochopiť aké NASTAVENIE, HODNOTY a SPRÁVANIE nám pomôže zrealizovať naše ciele
  • Môžeme začať MODELOVAŤ ich správanie, ich prístup a ich nastavenie a takto získať zručnosti, efektívne návyky a sebadôveru.

Keď posilníte vašu identitu líderky a spojíte sa so sebou, vaše techniky a stratégie začnú lepšie fungovať. Pretože si budete viac veriť a budete pôsobiť autenticky, kongruentne a sebavedomejšie.

Dajte mi „like“, ak sa vám článok páčil. Podeľte sa o neho s ľuďmi, o ktorých viete, že by im priniesol hodnotu. Stlačte tlačítko zdieľať alebo pošlite linku na neho emailom!

Ak pracujete na tom, ako sa stať lepšou líderkou svojho biznisu, života či rodiny, prečítajte si môj prémiový článok Prebuď Líderku v tebe – Ako si vybudovať sebadôveru a identitu LÍDERKY. Dozviete sa o 3 najčastejších chybách, ktoré vás oberajú o klientov, sebadôveru a výsledky vo vašom podnikaní a líderstve.

Prémiový článok – Prebuď líderku v tebe